ARBO – Suc de Cătină certificat ECO

❄️ Iarna ne pune la încercare sistemul imun, așa că un mic ajutor nu strică. Cătina are un conținut foarte ridicat de vitamina C, este un foarte bun antioxidant, bun citoprotector, emolient, depurativ, antiinflamator, cicatrizant și imonustimulator. Dacă are și gust bun, dacă este ECO, cu atât mai bine. Motiv pentru care am decis să vă scriu astăzi despre ARBO Cătină.

arbo catina miere mere concentrat bio

Despre Cătină..

Este cunoscută din cele mai vechi timpuri pentru numeroasele beneficii pe care le are asupra sănătății noastre. Tibetanii, chinezii și japonezii o folosesc încă din antichitate pentru proprietățile sale.

ARBO Cătină

În căutarea mea de opțiuni noi, i-am descoperit pe cei de la ARBO, ce au produse cu certificat ECO.💚💚 Ba mai mult, au toate certificările și ISO 22.000/2005 iar cumpărăturile sunt făcute local, de la producători care la rândul lor dețin certificări.

Sunt de mai multe sortimente:

  • suc de cătină cu miere
  • suc de cătină cu mere
  • suc concentrat

🧡 De când am descoperit siropul de cătină anul trecut am devenit un mare fan. 🥰 🥰 În special a celui cu miere. Nu face excepie de la această regulă nici a celor de la Arbo. Cel cu miere îmi place cel mai tare.

Suc de Cătină cu Miere

arbo catina miere.jpg

Combină beneficiile mierii de albine, cu cele ale cătinii. Eu am două sticluțe, așa că v-am pus mai sus și eticheta în aceeași poză. Caloric vorbind, stăm bine. Are 58 kcal, cu 1,23g de grăsimi și zero acizi grași saturați. Are 11,25g de glucide, din care 8,03g sunt zaharuri. Mai conține și ceva proteine, mai exact 0,41g pe suta de grame. Sare zero!

Se păstrează la frigider și se poate consuma până la șapte zile de la deschidere.

Suc de Cătină cu Mere

arbo catina mere.jpg

Următorul produs din portofoliul Arbo este siropul cu mere. Este ceva mai acruț decât precedentul, dar era de așteptat. Cred că va fi bun la vară, în zilele toride. Momentan, mă declar neutră asupra gustului. Nu mi-a plăcut extraordinar, dar nici nu mi-a displăcut.

Sucul cu mere are ceva mai multe calorii pe suta de grame, 65kcal, dar mai puține grăsimi: 0.98g din care zero acizi grași saturați. Glucide și ele ceva mai mult, sunt 13,75g cu 10,7g zaharuri. Proteine mai puține și ele, 0,36g. Sare la fel, zero.

Valorile se reflectă de altfel din compoziția preponderent carbohidrată a mărului. 100g de măr golden conține 49kcal, zero proteine și zero lipide, dar 11,2g carbohidrați. Fibre 0.1g

Suc BIO de Cătină concentrat

arbo-catina.jpg

Sucul concentrat de cătină a fost primul cu care am intrat în contact și pe care l-am încercat, atunci când am aflat de plantă. Fiind concentrat, conține un plus de vitamine, mai mare sursă de energie. Dar este de preferat să îl combini cu puțină apă. Nu te avânta la o gură mare de suc concentrat dacă nu ai mai gustat până acum. Este foarte intens.

Caloric este mai sărac, fiind de doar 48kcal, are 1,65g de grăsimi și zero acizi grași saturați. Carbohidrații sunt în valoare de 7,75g cu 3,2g de zaharuri. Proteine 0,48g și zero sare. Cu siguranță acesta este cu cele mai puține zaharuri și glucide.

Fun fact..

Fructul de cătină conține de două ori mai multă vitamina C decât măceșul și de 10 ori mai mult decât citricele. În fructele coapte conținutul depășește 400–800 mg la 100 g de suc proaspăt. Alte vitamine prezente în fruct sunt A, B1, B2, B6, B9, E, K, P, F.

Mai are rost să zic de ce este el așa bun? 🙂

În concluzie,

Încearcă să îți găsești sursa de vitamine în natură, în jurul tău și nu apela doar la pastile. Ajută imunitatea cât poți de bine, mai ales în perioada rece a anului, ai grijă de tine și de cei dragi!

Arbo are produse variate cu conținut ridicat de suc natural ecologic de mere și cătină obținut prin presare la rece a fructelor proaspete.

Ție care ți-ar plăcea mai mult? Lasă-mi un mesaj mai jos.
Iar dacă ți-a plăcut acest articol, nu uita să dai un like și follow la pagina mea.

Cu Drag,
Cristina

14 gânduri despre „ARBO – Suc de Cătină certificat ECO

  1. Cătina este un adevărat miracol, are beneficii extraordinare pentru organism.
    |folosim și noi sirop de cătină și cătină cu miere, dar și ceaiul de cătină.
    Nu știam de Arbo, dar voi căuta produsele lor.

    Apreciat de 1 persoană

Lasă un răspuns

Completează mai jos detaliile cerute sau dă clic pe un icon pentru a te autentifica:

Logo WordPress.com

Comentezi folosind contul tău WordPress.com. Dezautentificare /  Schimbă )

Poză Twitter

Comentezi folosind contul tău Twitter. Dezautentificare /  Schimbă )

Fotografie Facebook

Comentezi folosind contul tău Facebook. Dezautentificare /  Schimbă )

Conectare la %s

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.